Unos tri grama omega-3 masnih kiselina dnevno može sniziti krvni pritisak

Stručnjaci Nacionalnog instituta za zdravlje SAD-a (The US National Institutes of Health) preporučuju da bi odrasli trebalo da unose između 1.1 i 1.6 grama omega-3 masnih kiselina dnevno, u zavisnosti od pola i starosnog doba. Takođe, istraživanje koje je objavljeno u The Journal of the American Heart Association ukazuje da je optimalna dnevna doza omega-3 masnih kiselina, koja može dovesti do snižavanja krvnog pritiska, 3 grama.

Istraživači su analizirali 71 kliničku studiju koje su objavljene u periodu od 1987 do 2020 godine. U njima je bilo uključeno oko 5.000 učesnika starosne dobi od 22 do 86 godina. Učesnici studije su uzimali dodatke ishrani bogate omega-3 masnim kiselinama tokom 10 nedelja.

Najznačajniji nalazi ove studije su:
• kod osoba koje su konzumirale između 2 i 3 grama dnevno omega-3 masnih kiselina (EPA i DHA), došlo je do pada sistolnog i dijastolnog krvnog pritiska u proseku za 2 mm Hg;
• sistolni krvni pritisak je opao, u proseku, za 4.5 mm Hg kod osoba koji su imali hipertenziju, dok kod osoba koji su imali normalnu vrednost krvnog pritiska, opao je prosečno za oko 2 mm Hg.

Ustanovljeno je i da uzimanje više od 3 grama omega-3 masnih kiselina dnevno može značajno umanjiti krvni pritisak osobama koje su u povišenom riziku od oboljenja srca. Istraživači navode da konzumiranjem 5 grama dnevno omega-3 masnih kiselina, sistolni krvni pritisak može da se umanji za, u proseku, 4 mm Hg kod osoba s hipertenzijom i za oko 1 mm Hg, u proseku, kod osoba koje nemaju hipertenziju. Intenzivniji pad vrednosti krvnog pritiska je uočen kod osoba koje su imale povišene masnoće u krvi i onih starijih od 45 godina.

Dnevna preporučena vrednost od 3 grama je dobijena na osnovu praćenja odnosa između vrednosti krvnog prtiska i unosa omega-3 masnih kiselina kod osoba koji su stariji od 18 godina sa hipertenzijom ili normalnom vrednosti krvnog pritiska i imaju povišenu ili normalnu vrednost masnoća u krvi.

Istraživači su preporučili da unos omega-3 masnih kiselina treba da bude dominantno sproveden ishranom, ali i konzumiranjem dodataka ishrani, kada prethodno nije moguće. Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama su masne ribe kao što su losos, tuna, sardine, skuša, haringa, pastrmka, ostrige… Takođe, dobri izvori su i avokado, orah, laneno seme.

Interesantnan je i stav da unos omega-3 masnih kiselina u adekvatnim količinama može da umanji rizik od koronarne bolesti srca umanjenjem krvnog pritiska i to posebno kod onih osoba koji imaju dijagnostifikovanu hipertenziju. Više o ovome možete pročitati ovde.

Kada je reč suplementaciji, istraživači savetuju da je ona potrebna samo u situaciji kada osoba ne može ishranom da zadovolji potrebe svog organizma, ali i u situaciji kada postoji problem s varenjem i apsopcijom hrane u digestivnom traktu. Uzimanje 3 grama dnevno omega-3 masnih kiselina ne predstavlja rizik po zdravlje u opštoj populaciji; ipak, povećana pažnja je neophodna kod osoba koje piju lekove za razređivanje krvi (antikoagulansi).