Prof. dr Dušan Vešović na LinkedIn-u
OPTIMA FORMULA
Prof. dr Dušan Vešović
Kreme za kosu: Razumevanje zdravstvenih rizika
Poslednjih dana decembra 2023. godine, Brazilska Nacionalna agencija za zdravstveni nadzor (ANVISA) preduzela je akciju obustavom komercijalizacije oko 1.200 krema za kosu zbog izveštaja o iritaciji očiju i privremenom slepilu.
Ranija odluka u martu privremeno je obustavila prodaju svih krema za kosu u zemlji, ali je ANVISA naknadno uvela rezoluciju u kojoj su navedena posebna pravila za povratak proizvoda na tržište. Međutim, sa nedavnom pojavom neželjenih događaja, ANVISA je ponovo obustavila prodaju proizvoda koji ne ispunjavaju bezbednosne standarde.
Prijavljeni neželjeni efekti uključuju privremeni gubitak vida, glavobolje i različite simptome vezane za oči kao što su peckanje, suzenje, svrab, crvenilo i otok. Većina incidenata je prijavljena kod pojedinaca koji su koristili ove specifične proizvode pre kupanja u moru, bazenu ili čak izlaska na kišu.
Zabranjene kreme za kosu sadrže 20% ili više etoksilovanih alkohola u svojim formulacijama. Metilhloroizotiazolinon i metilizotiazolinon, ranije zabranjene supstance koje su se koristile kao konzervansi, smatraju se toksičnim za kožu i sluzokože. Mogu potencijalno da izazovu alergije, opekotine očiju i kože i imaju visoku plućnu i neurološku toksičnost. Sve ove supstance deluju nadražujuće na oči i mogu dovesti do hemijskog keratitisa, a u težim slučajevima i do čireva rožnjače i gubitka vida.
Brazilski savet za oftalmologiju takođe je izdao upozorenje, naglašavajući da potrošači ne samo da treba da budu svesni zabrane prodaje, već i da pažljivo provere etikete krema za kosu kako bi se uverili da ne sadrže ove štetne supstance.
ANVISA pruža listu krema koje se smatraju bezbednim, zajedno sa linkovima ka izveštajima o neželjenim događajima koje su prijavili zdravstveni radnici ili potrošači.
Za one koji su nedavno koristili ove kreme za kosu, ANVISA savetuje da temeljito operu kosu, uključujući i naginjanje glave unazad kako bi se sprečilo da proizvod dođe u kontakt sa predelom oko očiju. U slučaju slučajnog kontakta sa očima, preporučuje se odmah isprati sa puno vode.
Korisnici koji imaju bilo kakve neželjene efekte nakon upotrebe ovih proizvoda treba odmah da potraže medicinsku pomoć. Lečenje može uključivati individualizovane pristupe, kao što je okluzija oka i upotreba kapi za oči koje sadrže antibiotike ili kortikosteroide, između ostalih lekova.
S obzirom na to da ne može svaki pacijent imati lak pristup oftalmologu tokom hitnog slučaja, ključno je da lekari opšte prakse budu spremni za početnu negu. Jedna od važnih mera je ispiranje očiju velikom količinom čiste vode ili fiziološkog rastvora u trajanju od 5-10 minuta.
Iako je izbegavanje ovih krema poželjnije, podjednako je važno širiti ove informacije, podstičući potrošače da čitaju etikete i da se odluče za bezbednu kozmetiku.
Izvor:
https://www.medscape.com/viewarticle/hair-creams-do-you-know-health-risks-2024a10001ni?ecd=mkm_ret_240127_mscpmrk-OUS_IntStories_etid6260491&uac=187436AV&impID=6260491.