Tetovaže i rizik od malignog limfoma: Šta treba da znate

Ključni nalazi

U revolucionarnoj studiji, istraživači su otkrili da tetovaže mogu povećati rizik od razvoja malignog limfoma za približno 20%. Studija ističe zabrinutost zbog potencijalnih kancerogenih materija prisutnih u mastilu za tetoviranje i imunološkog odgovora koji tetoviranje izaziva.

Metodologija studije

Istraživanje, prvo ove vrste u velikom obimu, sprovedeno je u Švedskoj. Obuhvatilo je sve nove slučajeve malignog limfoma među odraslim Šveđanima starosti od 20 do 60 godina, registrovanim u Švedskom nacionalnom registru raka u periodu od 2007. do 2017. godine, ukupno 11.905 učesnika. Istraživači su koristili strukturisani upitnik da procene izloženost tetovažama kod osoba sa limfomom i kod tri kontrolne grupe uparene po starosti i polu bez limfoma.

Ključni nalazi

- Prevalencija tetovaža: 21% osoba sa limfomom imalo je tetovaže, u poređenju sa 18% kontrolne grupe.
- Povećani rizik: Osobe sa tetovažama imale su 21% veći rizik od razvoja limfoma u poređenju sa onima bez tetovaža (odnos incidencije = 1.21; 95% CI, 0.99-1.48).
- Subanaliza grupa: Najveći porast rizika primećen je kod difuznog velikog B-ćelijskog limfoma (30% veći rizik, odnos incidencije = 1.30; 95% CI, 0.99-1.71) i folikularnog limfoma (29% veći rizik, odnos incidencije = 1.29; 95% CI, 0.92-1.82).
- Površina tetovaža: Studija nije našla korelaciju između rizika od limfoma i ukupne površine tetoviranog tela.

Praktične implikacije

Studija naglašava rastuću popularnost tetovaža, koje su sada prisutne kod više od 20% Evropljana. S obzirom na nalaze, postoji hitna potreba za daljim epidemiološkim istraživanjima kako bi se utvrdila uzročnost. U međuvremenu, autori studije ističu potrebu za regulatornim merama za kontrolu hemijskog sastava mastila za tetovaže kako bi se smanjili potencijalni zdravstveni rizici.

Izvor studije i ograničenja

Ovu studiju je vodila Christel Nielsen sa Univerziteta Lund i objavljena je u časopisu *eClinicalMedicine*. Iako značajna, važno je napomenuti ograničenja studije, uključujući njen opservacioni dizajn slučaja i kontrole, koji je manje robustan za utvrđivanje uzročnosti, i relativno nizak odziv na upitnik od 47%-54%.

Finansiranje i sukob interesa

Studiju je finansiralo Švedsko istraživačko veće za zdravlje, radni život i socijalnu zaštitu. Autori nisu prijavili sukob interesa.

Zaključno, iako su tetovaže popularan oblik samoizražavanja, ova studija sugeriše potencijalni zdravstveni rizik koji zahteva dalja istraživanja i strožu regulaciju mastila za tetovaže.

Izvor:
https://www.medscape.co.uk/viewarticle/tattoos-may-be-risk-factors-malignant-lymphoma-2024a10009sf?ecd=wnl_sci_tech_240529_MSCPEDIT_etid6551858&uac=187436AV&impID=6551858&sso=true
.

27. maj 2024 | Autor: Miriam Davis.