Prof. dr Dušan Vešović na LinkedIn-u
OPTIMA FORMULA
Prof. dr Dušan Vešović
Da li Šećer u Hrani Utiče na Nivo Holesterola u Krvi?
Prosečan Amerikanac unosi 22 kašičice dodatnog šećera dnevno. Ova količina šećera donosi osobi oko 350 (bespotrebnih) kalorija dnevno.
Dodati šećeri uključuju zaslađivače koje dodajete u hranu, kao što su beli (kuhinjski) šećer, smeđi šećer, med, ali i veštačke zaslađivače napravljene od sirupa kukuruza sa visokim sadržajem fruktoze. Dodati šećeri sadrže kalorije, ali ne i hranljive materije. Ove dodatne prazne kalorije, osim što utiču na vašu telesnu masu i povećavaju šanse za razvoj dijabetesa, takođe utiču i na nivo holesterola.
Zašećerena hrana utiče na jetru, koja proizvodi holesterol. Važno je razumeti da vašem telu treba holesterol za pravilno funkcionisanje i on je jedan od ključnih komponenti koja je potrebna vašem organizmu za izgradnju novih ćelija, ali i većine hormona. Postoje dve vrste holesterola:
- **Holesterol niske gustine lipoproteina (LDL)**: Kada imate visok nivo ovog "lošeg" holesterola, može doći do njegovog nakupljanja u zidovima vaših arterija, što će dovesti do njihovog sužavanja, pa i začepljenja istih. Ovo povećava šanse za srčani ili moždani udar.
- **Holesterol visoke gustine lipoproteina (HDL)**: Ovo je "dobar" holesterol. On skuplja sav višak LDL holesterola iz krvotoka, nosi ga nazad u jetru, koja ga onda uklanja iz tela. Time, dobar nivo HDL-a, takođe, smanjuje šanse za razvoj srčanih bolesti. Kada jedete previše šećera, vaša jetra proizvodi više LDL-a, dok smanjuje količinu HDL-a u vašem telu.
Takođe, dodatne kalorije iz zašećerenih namirnica povećavaju nivo triglicerida. Oni se skladište u masnim ćelijama, a oslobađaju se između obroka kada vašem telu treba više energije. Šećer takođe blokira enzim koji je vašem telu potreban za razgradnju triglicerida i njihovo uklanjanje. Kada imate visok nivo triglicerida zajedno sa visokim LDL-om i niskim HDL-om, ova kombinacija može dovesti do nagomilavanja masnoće u arterijama i povećati šanse za razvoj srčanih bolesti, srčanog ili moždanog udara.
Kako Ograničiti unos Šećera Ishranom?
Zašećerene namirnice mogu biti problematične, ne samo za nivoe vašeg holesterola, već i za celokupno zdravlje. Ograničavanje ili eliminacija unosa šećera ishranom, pomoći će smanjenju unosa praznih kalorija, ali vam može pomoći i da održite zdravu telesnu masu. Održavanje zdrave telesne mase nije samo bitno za oblik vašeg tela, već pozitivno utiče na sve sisteme organa vašeg organizma (srce, krvne sudove, nervni sistem, endokrini, kosti i zglobove…).
Ako želite da smanjiti unos šećera, trebalo bi da:
- ograničite ili u potpunosti eliminišete hranu sa dodatnim šećerom (poput slatkiša, industrijskog sladoleda, kolača, keksa…),
- izbacite iz ishrane zaslađena gazirana pića i sokove,
- zamenite rafinisane ugljene hidrate poput belog hleba i paste namirnicama od integralnog brašna,
- umanjite konzumiranje alkoholnih pića,
- čitate pažljivo etikete na proizvodima koje kupujete u supermarketima,
- birate namirnice sa niskim glikemijskim indeksom, koje ne podižu značajno nivo šećera u krvi,
- imate redovnu fizičku aktivnost koja će vam pomoći da sagorite višak kalorija koje ste uneli šećerima iz hrane.
Ako niste sigurni kako da počnete sa smanjenjem unosa šećera, pitajte svog lekara ili nutricionistu za pomoć.
Kada Posetiti Lekara?
Visok holesterol ne izaziva nikakve simptome. Obratite se vašem lekaru koji će nakon pregleda i razgovora s vama preporučiti panel biohemijskih parametara koje treba da uradite iz krvi, a koji će uključiti i masnoće. Ako se ustanovi da imate visok holesterol, vaš lekar će vas posavetovati kako da promenite ishranu i životne navike. Ako ove mere ne dovedu do željenih rezultata, lekar će vam prepisati odgovarajuće lekove koji će sniziti vrednost masnoća u krvi i time povoljno delovati u smislu prevencije oboljenja srca i krvnih sudova.