Prof. dr Dušan Vešović na LinkedIn-u
OPTIMA FORMULA
Prof. dr Dušan Vešović
Kako narušavanje prirodnog ritma creva može doprineti kolorektalnom karcinomu?
Da li ste znali da vaša creva imaju svoj unutrašnji sat?
Baš kao što vaše telo prati dnevni ritam, tako i mikrobiom vašeg creva, zajednica bakterija koje žive u vašim crevima. Ovaj "crevni sat" pomaže u regulisanju ključnih procesa, uključujući kako funkcioniše barijera creva i kako se ponaša vaš mikrobiom. Ali kada je ovaj sat poremećen, to može imati ozbiljne posledice, posebno u slučaju kolorektalnog karcinoma (KRK).
Nedavna istraživanja pokazuju da kada je cirkadijalni ritam tela (njegov 24-časovni unutrašnji sat) poremećen, to takođe može poremetiti mikrobiom creva. U studijama sa miševima koji su genetski skloni razvoju KRK-a, poremećaj sata je doveo do neravnoteže u crevnim bakterijama (poznatog kao disbioza) i narušio crevnu barijeru, čineći creva ranjivijim na progresiju raka.
Konkretno, poremećaj ovog unutrašnjeg sata promenio je ravnotežu ključnih bakterijskih vrsta kao što su *Bacteroides*, *Helicobacter* i *Megasphaera*. Ove promene su uticale na važne mikrobne puteve, uključujući metabolizam nukleinskih kiselina, amino kiselina i ugljenih hidrata. Možda još više zabrinjava to što je ovaj poremećaj oslabio barijeru creva, olakšavajući štetnim materijama da pređu u telo, potencijalno ubrzavajući razvoj KRK.
Poruka za poneti kući?
Vaša ishrana, način života i navike spavanja igraju ulogu u održavanju sinhronizacije vašeg crevnog sata. Kada taj sat skrene sa koloseka, to može uticati ne samo na zdravlje creva, već i na rizik od ozbiljnih bolesti poput kolorektalnog karcinoma.
Održavanje redovne rutine ishrane i spavanja može biti važnije nego što mislite!
Izvor:
Rachel C. Fellows et al. Disruption of the intestinal clock drives dysbiosis and impaired
barrier function in colorectal cancer.Sci. Adv.10,eado1458(2024).DOI:10.1126/sciadv.ado1458
Dostupno na:
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.ado1458